فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی عکس مزاراتدر تمامی فرهنگ‌های دینی به‌ویژه فرهنگ اسلامی، همواره نیایش و حضور در مقابر و بقاع متبرک پیشوایان، بزرگان و شخصیت‌های دینی، و اظهار ارادت به صاحبان بقاع و در نتیجۀ آن، کسب فیوض معنوی، اهمیتی ویژه داشته است. حضوری که زمینه‌ساز اتصال به منبع رحمت واسعه الهی و تهذیب روح و جان آدمی است. امروزه باشکوه‌ترین آثار معماری جهان اسلام متعلق به بقاع پیشوایان و شخصیت‌های برجسته اسلامی است که خود نشان از اهمیت مسئله زیارت دارد.


موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و معاونت بین الملل آستان قدس رضوی با توجه به اهمیت نقش مزارها و بقاع شخصیت‌های اسلامی در توسعه فرهنگی و ارتباطات میان‌فرهنگی جهان اسلام، به جهت حفظ میراث معنوی کشورها و اماکن زیارتی اسلامی، اقدام به برگزاری دومین دوره «جشنواره بین‌المللی عکس مزارات» نموده اند. در این رویداد تلاش می‌شود از تجربه و اهتمام همه‌ عکاسان گستره‌ عظیم جهانی بهره‌برداری شده، دریچه‌ای نو به معماری بقاع، مزارها و ثبت لحظه‌های باشکوه نیایش گشوده شود.


دبیر جشنواره: امیرمهدی حکیمی


هیئت داوران: دکتر رها بیلر، دکتر محمد ستاری، سید عباس میرهاشمی، ابراهیم بهرامی و مهدی مقیم نژاد
موضوعات جشنواره

 1. مزارات (مزارهای اسلامی) 2. نیایش (در ادیان آسمانی)

تعریف عکس با موضوع مزارهای اسلامی
«هنر» در مزارها، بقاع و اماکن متبرک اسلامی در قالب معماری بناها نمودی ویژه پیدا کرده است. این بخش از جشنواره به عکس‌هایی اختصاص دارد که در آن زیارت و توسل در مزار، نسبت مزار با شهر و زندگی مردم، مکان‌نگاری مزار، آثار هنری موجود در معماری بنا (شامل خوشنویسی، کتیبه‌نگاری، حجاری، کاشی‌کاری و…)، طبیعت پیرامون مزار و… مشاهده می‌شود. تصاویر مساجد اسلامی در این بخش پذیرفته نیست.
تعریف عکس با موضوع نیایش (در ادیان آسمانی)
نیایش ارتباط قلبی انسان با خداست و درک رابطه‌ عمیق خالق و مخلوق به این ارتباط بستگی دارد. این بخش از جشنواره به عکس‌هایی اختصاص دارد که جلوه‌های مختلف نیایش، مناجات، دعا و نماز را در ادیان ابراهیمی به نمایش می‌گذارد. عکاسی از لحظه‌های حضور انسان‌های خداباور در مکان‌های عبادی ادیان مختلف و انجام مناسک عبادی و نمایش جلوه‌های باشکوه ارتباط مخلوق با خالق و… از جمله محورهای این بخش است.
شرایط شرکت در جشنواره

 1. شرکت در این جشنواره برای همه عکاسان آزاد و رایگان است. 2. ثبت‌نام در جشنواره و بارگذاری عکس صرفاً از طریق سایت جشنواره به آدرس www.photo.mazaar.net  انجام می‌گردد. 3. لازم است اندازه بزرگترین ضلع عکس ۲۰۰۰ پیکسل باشد. بدین ترتیب که عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از ۲۰۰۰ پیکسل بیشتر نباشد. 4. حجم هر فایل نیز نباید از ۲ مگابایت بیشتر باشد. 5. عکس‌ها باید با فرمت JPEG  ذخیره شوند. 6. عکس‌ها باید توسط فرایند عکاسی (با دوربین‌های حرفه‌ای، کامپکت و یا دوربین تلفن همراه)  ثبت شده باشند. در صورتی که تصویر نهایی، مونتاژی از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. 7. هر عکاس مجاز است در هر بخش ۷ عکس (در مجموع ۱۴ عکس برای دو بخش) ارسال کند. 8. عکس‌ها باید مطابق شرایط ذکر شده در فراخوان تهیه شده باشد و هر عکس امکان شرکت در یک بخش از جشنواره را دارد. 9. هر عکس می‌تواند به صورت رنگی یا تک رنگ و با هر دوربینی ثبت شده باشد. 10. ارسال اثر توسط عکاس و شرکت در جشنواره به‌منزله اعلام «مالکیت معنوی» عکس است. در صورت اثبات خلاف این امر در هر مرحله، عواقب حقوقی و جزایی آن به عهده شرکت‌کننده است. 11. برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس‌های پذیرفته‌شده در انتشارات مربوط به جشنواره، شامل کتاب، سایت جشنواره، نمایشگاه و سایر موارد مرتبط با جشنواره است. 12. کتاب آثار منتخب جشنواره به‌صورت  PDFبرای همه شرکت کنندگان ارسال خواهد شد. 13. هیچ نوشته‌ای اعم از عنوان عکس، نام عکاس یا کشور و… نباید بر روی عکس درج گردد. 14. شرکت در جشنواره‌ مزارات به منزله پذیرفتن همه شرایط مربوطه بوده و شرکت‌‌کننده حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می‌نماید. 15. برای عکاسانی که آثار ایشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت در جشنواره صادر می‌شود.

جوایز
بخش نیایش
نفر اول: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰ یورو جایزه نقدی
نفر دوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰۰ یورو جایزه نقدی
نفر سوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۷۵۰ یورو جایزه نقدی
بخش مزارهای اسلامی
نفر اول: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰ یورو جایزه نقدی
نفر دوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰۰ یورو جایزه نقدی
نفر سوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۷۵۰ یورو جایزه نقدی


جایزه ویژه دبیر: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰۰ یورو جایزه نقدی به یک شرکت‌کننده به انتخاب دبیر جشنواره
تقویم جشنواره
آغاز ثبت نام و دریافت عکس‌ها: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس‌ها: ۲۶ خرداد ۱۴۰۲
داوری: ۲۸ خرداد ۱۴۰۲
اعلام پذیرفته‌شدگان و نامزدهای جوایز از طریق ایمیل: ۱۰ تیرماه ۱۴۰۲
برای شرکت در این جشنواره، به وبسایت جشنواره به نشانی www.photo.mazaar.net مراجعه بفرمایید.نوشته فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی عکس مزارات اولین بار در سایت عکاسی. پدیدار شد.
فراخوان دومین جشنواره بینالمللی عکس مزارات - سایت عکاسی

فراخوان دومین جشنواره بینالمللی عکس مزارات - سایت عکاسی

فراخوان دومین جشنواره بین المللی عکس مزارات - فستیوارت

فراخوان دومین جشنواره بین المللی عکس مزارات - فستیوارت
فراخوان دومین جشنواره بینالمللی عکس مزارات - سایت عکاسی

فراخوان دومین دوره جشنواره بین المللی
منبع خبر : akkasee.com